Teşhir Televizyon Nedir? Teşhir TV Alınır mı?

Teşhir televizyon nedir? Teşhir televizyon satın alınır mı? Riskleri nelerdir?

Arama motoru sitelerinde televizyon ile ilgili sıklıkla sorulan teşhir tv soruları şöyle. Teşhir televizyon nedir? Teşhir TV satın alınır mı? Neden teşhir televizyon satıldı? Teşhir televizyon kusurlu ürün mü? Televizyonu teşhir malı göndermişler, bunun zararları nelerdir? Televizyonu teşhir ürünü olarak almanın faydası var mı? Teşhir televizyon indirimi kaç TL? Yüzde kaç teşhir indirimi alabilirim? Teşhir tv garanti süreci nasıl işliyor?

Tüm sorularınızı bu konuda yanıtlamak istiyoruz. Ancak, her şeyden önce teşhir kelimesinin anlamını açıklamakla başlamalıyız. Öncelikle teşhir: gösterilen – sergilenen anlamına gelen bir sözdür. Üretici firmalar mağazalarda televizyonların sergilenmesi için, bayilerine teşhir indirimi uygular. Haklı olarak sizlerde teşhir ürün alırken teşhir indirimi talep edebilirsiniz.

Teşhir televizyon nedir?

Teşhir televizyon ise, sergilenmek amacıyla daha önce kutusundan çıkartılmış televizyon anlamındadır. Örneğin, mağazalarda gördüğünüz tüm televizyonlar teşhirdir. Teknosa, MediaMarkt, VatanBilgisayar gibi mağazalarda çok sayıda teşhir ürün görebilirsiniz. Böylece ürünlerin çerçeve kalınlığı, ayak yapısı, görüntü kalitesi gibi model bazlı değişkenlerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, teşhirin diğer kullanım ismi outlet’tir. Yani outlet ürün olarak satılan ürünler teşhir ile aynı anlamı taşır.

Böylece Outlet TV nedir? Outlet televizyon satın alınır mı gibi sorularınıza bu konuda cevap bulabilirsiniz.

Teşhir ürün satın alınır mı?

Evet, teşhir ürün satın alınır. Sergilenen ürün ile ilgili çeşitli değerlendirmeler yaparak, avantajlı olduğuna kanaat getiriyorsanız, teşhir ürün satın alabilirsiniz.

Teşhir ürün dezavantajları nelerdir?

Teşhir olarak sergilenen bir ürün satışa çıkartıldığında, çeşitli kusurları olabilir. Sizler için özellikle elektronik ürün grubunda sıklıkla karşılaşılan teşhir kaynaklı problemleri birkaç satır halinde listeledim. Umarım karar verme sürecinde işinize yarayan bilgi olarak değerlendirirsiniz.

 • Görsel problemler:
  Teşhir ürünler de tozlanma yaşanır. Mağazada tozlu ürünü sergileyemeyecekleri için neredeyse her gün televizyonlar silinir. Özellikle silinme esnasında çizilmeler yaşanır. Ayrıca çeşitli sebeplerle vurma, çarpma gibi sorunlar sebebiyle çizilmeler olur.
 • Cihaz ömrünü tüketir:
  Televizyonların panellerinde yaklaşık 20.000 saat çalışma ömrü vardır. Ortalama günlük 12 saat çalışan bir televizyon 9 ay teşhirde kaldı ise, ömrünün neredeyse 6’da 1’ini tamamlamış olacaktır. Kalan süre zarfında arıza gösterme ihtimali de artmış olacaktır.
 • Ekran yanması problemleri:
  Televizyon panelinde, ekran yanması olarak ta bilinen bazı sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle marka görseli gibi sabit fotoğraf yayınlanan televizyonlarda bu sorun daha çok yaşanmaktadır. İnternetten televizyon alırken, teşhir olmamasına dikkat edin. Mağazadan alıyorsanız, ekranı kontrol etmenizde fayda olacaktır.
 • Garanti süresi kısadır:
  Bir çok marka, teşhir televizyonlar için %20’ye varan iskonta uygular. Güncel satış fiyatı üzerinden %20 oranında indirim tüketicilere cazip gelir. Ama, teşhir televizyonlar için garanti süresi 6 ay ile sınırlıdır. Standart 2 yıl / 3 yıl garantiden faydalanamazsınız.

Teşhir indirimi ne kadar?

Ülkemizde teşhir cihaz satışları ne yazık ki, hakkıyla yapılmamaktadır. Öyle ki, bir çok satıcı ürünün teşhir ürünü olduğu dahil söylemek istemez. Doğrudan, sıfır cihaz gibi satış yapar ve tüketiciyi kandırma yoluna başvurur. Ama, sizler haklarınızı korursanız kandırılmazsınız.

Markalar tarafından, bayilere ürün boyutuna göre değişiklik göstermekle birlikte %8 ile %20 arasında teşhir indirimi uygulanır. Firma ürünü satın aldığı tarihteki maliyet fiyatına göre bu oranlarda indirim kazanır ve tutar TL’ye döner. Satış rakamına göre ise bu tutar %5 ile %15 arasında bir banda oturur. Yani size uygulanacak indirim oranı kolay kolay %15’i geçmeyecektir. Sonuç olarak, teşhir cihazın dezavantajlarını kabul ediyorsanız, bu bütçelerde indirim alabilirsiniz.

Siparişimi teşhir ürün göndermişler

Eğer satış esnasında teşhir televizyon olduğu belirtilmeden, ürün adresinize teslim edildiyse hemen satıcı ile iletişim kurmalısınız. Kapalı kutu olarak satılan televizyonun teşhir çıkması bir çeşit dolandırıcılıktır. Şimdi, yetkili servisten televizyonun teşhir olduğunu ispat edecek belge talep edin. Bu belge ile iade veya değişim talebinde bulunun. Eğer firma yaptığı ayıbı örtmek veya iade / değişimi reddetmek odaklı iletişim kuruyorsa tartışmaya girmeyin. Vakit kaybetmeden Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunun. Yetkili servis formunu şikayetinize eklemeyi unutmayın.

Servis formunda dikkat etmeniz gereken bir yer var. Eğer, formda teşhir olduğu belirtildi ve kurulumu yapıldı müşteriye teslim edildi ibareleri yer alıyor ise, tedarikçi firma; teşhir ürünü kabul ettiğinizi ve sonradan fikir değiştirdiğinizi belirtecek şekilde savunma yapabilir. Tüketici hakem heyetindeki komisyonun, sorunuzu net anlayacağı şekilde, olabildiğince detaylı açıklamalar yaparak şikayetinizi dile getirin.

Teşhir ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bir ürün beğendiniz ve mağazada sadece teşhir kaldığını söylediler. Veya çeşitli sebeplerden dolayı teşhir ürün almak mecburiyetinde kaldınız. Gelin hep birlikte teşhir ürün alırken dikkat edilmesi gerekenleri listeleyelim.

 • Hasar var mı?
  Televizyonda hasar olup olmadığını kontrol edin. Çerçevede veya panelde çatlak var ise bu ürünü satın almanızı kesinlikle önermiyoruz.
 • Defo var mı?
  Hasar değil de, çizik veya ölü piksel problemi olup olmadığını kontrol edin. Çünkü ölü piksel sorunu genellikle yayılma ile sonuçlanır. Kısa süre içerisinde ekranın diğer alanlarında da ölü piksel sorunu başlayabilir.
 • Güncel fiyatını kontrol edin.
  Sıfır, kapalı kutu ürünün satış fiyatını araştırın. Böylece, teşhir için indirim miktarının artması için diyalog kurabilirsiniz.
 • Aksesuarlarını kontrol edin.
  Ürün ile birlikte verilmesi gereken aksesuarlarını kontrol edin. Örneğin; kablosunda kopma, kumandasında kırık veya benzeri sorunlar olup olmadığını teyit edin.
 • Garanti süresi ile ilgili bilgi alın.
  Daha önce de belirttiğimiz gibi, teşhir televizyonların garanti süresi düşmektedir. Satıcıdan garanti süresiyle ilgili net bilgi alın. Dikkat! Bazı satıcılar, ürünün teşhir olduğunu servise bildirmeden, 2 yıl garantiden faydalanmanızı sağlayabilir. Ancak bu durum usulsüzdür. Bayisi olduğu markayı dolandıran firma, sizin içinde iyi düşüncelere sahip olmayabilir. Bu sebeple 2 kat dikkatli ticaret yapın.