Televizyondan Ses Gelmiyor Sorun Çözümü

Televizyon ses seviyesi ve tamamen ses kesilmesi ile ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Bu konumuzda, televizyondan ses gelmiyor ne yapabilirim sorunuza yanıt bulmaya çalışacağız. Birkaç farklı yöntem ile televizyondan ses gelmeme sorununu çözeceğimizi düşünüyoruz. Umarım sizin tv den ses gelmiyor probleminizi de çözüme kavuşturabiliriz. Ayrıca, bu konudaki sorun çözüm yöntemleri, sadece yazılımsal problemler için geçerlidir. Hoparlör patlaması gibi fiziksel problemler için okumanıza gerek yok. Doğrudan yetkili servis ile iletişim kurulmasını tavsiye ederiz.

Televizyondan ses gelmeme problemi genel itibariyle donanımsal problemdir. Ancak yetkili servis çağırmadan önce aşağıda belirttiğimiz basit adımları uygulayarak, sorunu çözmeyi denemekte fayda var. Daha fazla laf kalabalığı yapmadan konumuza dönecek olursak birkaç basit adımı liste halinde paylaşalım.

Ses açma tuşuna basarak kontrol edin.

Bazen sorunun çözümü bu kadar basit olabiliyor. Ayrıca, kumanda ile yetinmemekte fayda var. Televizyonun üzerindeki tuşlar ile de ses açma işlemini yapmayı deneyin.

Televizyonu sessiz modundan çıkartın.

Ses gelmeme problemlerinden biri de televizyonun sessiz moduna alınmasıdır. Televizyondan ses gelmesi için, sessiz modunu kapatmalısınız. Neredeyse tüm marka televizyonların kumandalarında, hoparlör resminin üzerinde bir çarpı işareti bulunur. Bu tuşa basın. Böylece televizyondan ses gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanızda fayda var. Çünkü kumandanızda bir takılma var ise tekrar tekrar sessiz alacaktır. Sorun yaşamamak için sessiz modundan çıktığınızı teyit etmekte fayda var.

Bağlantılarınızı kontrol edin.

Televizyonun dahili uydu alıcısını kullanmıyor ve harici bir cihaz kullanıyorsanız, kablo bağlantılarını kontrol edin. Görüntü sağlıklı şekilde televizyona aktarılıyor olsa da bu yeterli değil. Çünkü ses doğru taşınmıyorsa, televizyonunuzun ses sorunu olduğunu düşünebilirsiniz. Bağlantı kablolarını değiştirerek veya televizyondan farklı yöntemler kullanarak ses gelip gelmediğini kontrol edin. (Örneğin smart tv kullanıyorsanız, youtube tarzı uygulamalara girerek müzik açın. Ayrıca Flash Bellek aracılığı ile ses içerikli videoları veya mp3 açmaya çalışabilirsiniz. )

Televizyonun ses ayarlarını sıfırlayın.

Bazı durumlarda televizyonun ses ayarlarını sıfırlamak, televizyondan ses gelmeme sorununu çözebilir. İlk olarak televizyonunuzun ayarlar bölümüne girin. Ses alanında; “fabrika ayarlarına geri dön.” veya “ses ayarlarını sıfırla” gibi butonlar bulunur. Bu işlemi tamamlayın ve televizyonunuzdan ses almaya başlayın. Samsung televizyon ses ayarlarını sıfırlama işlemi ile ilgili forum sitemizde bilgi paylaşımı yapılmıştır.

AV seçeneklerini sıfırlayın.

Televizyon AV seçeneklerini sıfırlamak için kumandaya ihtiyaç duyacaksınız. Kumandanın sessiz (mute) tuşuna 3 kez basın. Bazı marka televizyonlarda karşınıza AV seçeneklerini sıfırlamak istiyor musunuz? sorusu çıkacaktır. Onaylayın. Böylece, televizyon kendiliğinden kapanıp açılacaktır. Endişe etmeyin. Eğer, televizyon kapanmadıysa ve ses gelmiyor ise, prizden çekmeden, kumanda üzerindeki güç tuşu ile televizyonu kapatın ve tekrar açın. Umarım bu yöntem faydalı olmuştur. Çünkü karşılaştığımız bir çok televizyondaki ses gelmeme problemi bu adımla düzelebiliyor.

Türk taktiği olarak bilinen taktiği uygulayın.

Daha önce bir çok üründe uyguladığınız taktiği uygulayın. Yani televizyonu kapatıp 10 – 15 saniye bekledikten sonra tekrar açın. Böylece televizyondan ses gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yetkili Servise Başvurun

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm adımları takip edip yine de televizyonunuzdan ses alamıyorsanız yetkili servise başvurun. Ses problemleri daha önce de belirttiğimiz gibi genel itibariyle donanımsal sorunlardır. Televizyonun garanti kapsamından çıkmaması için, markanın yetkili servisi ile iletişime geçerek destek talep edin. Ümit ediyorum ki yetkili servise ihtiyaç duymadan televizyondan ses gelmiyor sorununuzu çözüme ulaştırmışsınızdır.