Televizyon İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

Televizyon, kuşkusuz yaşam alanımızda büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar elimizden cep telefonunu düşürmüyor olsak ta, televizyon izlemeden duramıyoruz. Televizyon izleme mesafesi kaç metre olmalıdır? Hangi boyuttaki televizyonu satın almalıyım gibi yüzlerce varyasyonda her gün binlerce arama yapılıyor.

Televizyon satın almadan önce onlarca özelliğini, fiyatını kıyaslarız. Ancak, en önemli sorunlardan biri televizyonun boyutudur. Tabii ki televizyon boyutu yükseldikçe fiyatta artış gösterecektir. Bu konumuzda her izleme mesafesine göre tek tek ölçü paylaşmak yerine size temel kuralı anlatacağız. Mesafeye göre nasıl hesap yapılması gerektiğini bilirseniz doğru sonucu kendiniz bulabilirsiniz.

İzleme mesafesine göre TV boyutu hesaplama

Satın alacağımız televizyonların özellikleriyle ilgili tüm kararı vermiş olduğunuzu düşünerek bu içeriği paylaşıyorum. Ancak televizyonun öyle bir özelliği var ki, izleme mesafesine göre boyutu etkileyecektir.

Çözünürlük

Televizyonların ideal izleme mesafesini etkileyen en önemli etken, televizyonun çözünürlüğüdür. Satın alacağınız cihaz hd, full hd, ultra hd veya ara çözünürlükte olabilir. Tüm bu boyut seçenekleri hesaplamalarımızı etkileyecektir.

Hesaplama

İdeal televizyon ölçüsü, televizyonun çapraz uzunluğuna göre değil, televizyonun genişliğine göre hesaplanmalıdır. Full HD çözünürlüğe sahip televizyonların genişliğinin en az 175 katı mesafeden izlenmesi gerekir. Tavsiye edilen mesafe ise 3 katıdır.

Ultra HD yani 4k televizyonların ideal izlenme mesafesi genişlik uzunluğunun 2.25 katıdır. Genişliğe göre ultra hd çözünürlüğe sahip televizyonların en az 1.2 katı mesafeden izlenmesi tavsiye edilir.

Televizyon ölçüleri ile ilgili kapsamlı bir içeriği daha önce sizlerle paylaşmıştır. Aşağıdaki linkten Türkiye’de satışa sunulan popüler boyutların tüm ölçülerine ulaşabilirsiniz.

İdeal Televizyon İzleme Mesafesi Ne Kadardır?

Hesap yapmakta sorun yaşayanlar için internette en sık aranan bazı izleme mesafeleri için, örnek bilgiler paylaşıyorum. Umarım tüm sorularınıza yanıt bulmuş olacaksınız.

Dikkat!

İzleme mesafesi oturduğunuz mesafe ile televizyon arasındaki uzaklığı temsil etmektedir. Duvarların birbirine olan mesafesinden bahsetmiyoruz. 25 metrekare alanda kaç inc TV alınmalı gibi garip sorularınıza sağlıklı yanıt alamazsınız. 25metrekare alan 3*8 metre mi? 5*5 metre mi? Televizyonu nereye koyacaksınız? Oturma grubu nerede olacak? Onlarca soru ve şema çizilmesi gerekir. Aşağıdaki örneklerde, başınız ile TV arasındaki mesafeden bahsediyoruz. Televizyon ve oturma grubu duvarlara yaslı olsa dahil, izleme mesafeniz duvar mesafesinden en az 50cm kısa olacaktır. (duvarlar arasındaki mesafe 3.5 metre ise izleme mesafesi 3 metredir.)

2 metre mesafe için kaç inc TV?

İzleme mesafesi 2 metre olacak yaşam alanları için Full HD(FHD) ve Ultra HD(UHD) çözünürlüğe göre boyut değişiklik göstermektedir. 2 metreden FHD çözünürlüğe sahip televizyon alacakların 39″ satın alması tavsiye edilir. Ayrıca, UHD çözünürlükteki televizyonlar için ise, 2 metre mesafe için 43″ satın alınabilir.

3 metre mesafe için kaç inc TV?

Televizyon izleme mesafesi 3 metre olan yaşam alanlarında kaç inc TV alınmalıdır? Full HD TV alacakların, 50″ TV satın alması tavsiye edilir. Ayrıca, Ultra HD TV için 3 metreye ideal boyut, 55″ yani 140 ekrandır.

4 metre mesafe için kaç inc TV?

En sık sorulan sorulardan biri, 4 metre mesafe için kaç inc TV alınması gerektiği yönündedir. Eğer, televizyon izleme mesafeniz 4 metre ise FHD çözünürlüğe sahip 55″ TV satın alabilirsiniz. Ultra HD çözünürlükteki televizyon satın alacakların ise 65″ TV alması uygun olacaktır.

Dip Dip Önemli Not

İnternetteki sorulara çok çeşitli yanıtlar veren kişiler / kurumlar görebilirsiniz. Genel itibariyle bizim verdiğimiz TV ölçüleri ile diğer sitedeki ölçüler arasında bizim tavsiyemiz daha küçük ekran olmuştur. Çünkü, biz hesap yaparken maksimum uzaklıktan izleyecek bir kişiye göre değil, televizyonu daha yakından izleyecek diğer izleyicileri de hesaplamaya katmaktayız. Yani, yukarıdaki örneklerde üzerine basa basa bilgi vermedik ancak, sizden 1 – 1.5 metre daha kısa izleme mesafesine sahip kişilerin olabileceğini düşünerek hesaplamaları gerçekleştirdik.

Televizyon izleme mesafesine göre satın alınmasını tavsiye ettiğimiz boyutlar size uygun değilse, yada örneklerimizi yeterli bulmadıysanız, yorumlar alanını kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Böylece, diğer ziyaretçilerimiz de daha çeşitli alan bilgilerine göre tavsiyelerimizi öğrenebilecektir. Soru iletmeden önce, diğer yorumları ve yanıtlarımızı okumayı lütfen ihmal etmeyin.