Curved TV Nedir? Kavisli TV Nedir?

Teknolojinin gelişimiyle televizyonlar da gelişti, değişti. Siyah beyaz ekranlar renklendi. Çözünürlüğün artmasıyla, görüntüler netleşti. Kontrast değerleri yükseldi derken, ekran yüzeyi de değişti. İçe bombe ile ekranlara kavis geldi, kavisli televizyon yani curved tv teknolojisi piyasaya sürüldü.

Curved TV nedir?

Curved tv, kavisli televizyon anlamına gelir. Gözümüzdeki dışa bombeye paralel olacak şekilde, televizyon ekranında içe bombe özelliği getirilerek, nötrleştirme çalışmaları yapıldı. Böylece, tam karşıdan izlemelerde, gözümüzün televizyonun ortasına olan uzaklığı ile kenarlara olan uzaklığı eşitlenmiş sayıldı. İzlenen görüntülerin içindeymiş hissi verilmesi ön görüldü. Öyle ki, bir çok marka bu teknolojiye sahip cihazlar üretmeye başladı. Neredeyse tüm markalar üst modellerinde, kavisli ekran seçeneği sundu. Ultra HD çözünürlüğe sahip ilk curved televizyon modelini Samsung tanıttı ve satışını gerçekleştirdi. Samsung bu özelliğe, eşit izleme mesafesi olan televizyon adını verdi diyebiliriz.

Curved televizyon, kavisli televizyon nedir?

Curved TV, ekranındaki kavis sayesinde, yan yüzeylerden gelen ışık yansımalarını minimize ederek, çevresel faktörleri ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Güneş ışığı yansıması azalmış, televizyon daha rahat izlenebilir hale gelmiştir.

Ülkemizde televizyon sektörünün önemli isimlerinden biri olan LG curved tv üretiminde çığır açarak, OLED aydınlatma sistemine sahip 55EA970V model televizyonunu curved olarak üretti. Üreticiler için büyük maliyet açan curved tv beklenen ilgiyi yakalayamadı ve sadece curved olduğu için düz ekranlı televizyonlara göre kavisli televizyonlar yaklaşık %40 pahalı olunca, beklenen satış adetlerine de ulaşılamadı. Günümüzde neredeyse hiçbir marka ülkemizde kavisli televizyon satışı gerçekleştirmiyor.

Kavisli Televizyon Neden Tutmadı?

Geliştirilen tüm ürünler, kullanışlılığının yanı sıra reklama ihtiyaç duyar. Bir ürünün popülarite kazanabilmesi ve talep edilebilmesi için ürünün bilinir olması gerekir. Curved televizyonlar için ülkemizde yeterli reklam çalışması yapıldı mı? Tartışılır. Ancak sonucun hüsran olduğunu gördüğümüz için, curved tv reklam çalışmalarının eksi bir puan ile değerlendirmeye başlayabiliriz. Peki her şey reklam mı? Evet?

Dayanıklı tüketim mallarında, bir eve girmek önemlidir. Bunun başında reklam, bilinilirlik gelir. Ürünü üretir, tanır, afişler, görsel ve işitsel reklamlar ile satış sonlandırır eve girersiniz. Çok büyük hatalar yok ise, konu deşilmez, yeni müşterilere hızla satış yapılır ve popülarite artar. Peki Curved televizyon da ters giden konu neydi? Fiyat !

Üretici firmalar, bu özelliğe o kadar çok güvendi ve yatırım musluklarını o kadar çok açtı ki, sıra piyasadan meyveleri toplamaya geldiğinde, curved televizyon ile düz ekranlar arasındaki fiyat farkı açıldı. Yapılan yatırımlar, büyük hüsranlar ile sonuçladı. Neredeyse hiçbir marka, geliştirdikleri makinelerin bedelini karşılayamadan, curved tv üretim projesini rafa kaldırmak zorunda kaldı. Çünkü üretilen ürünler satışa döndürülemedi.

Üretimi yapılan bir çok model, duvara asmaya uygun değildi. Tam piyasanın duvara asılan televizyonlar ile hareketlendiği dönemde, kavisli televizyonların büyük çoğunluğu duvara montaja uygun değildi. Böylece satış kayıpları devam etti.

Cihaz ömrü ile ilgili bilgilendirmeler, servis yorumları. Televizyon değerlendirme içeriği üreticileri, curved televizyonlar ile ilgili çokça video ve döküman paylaştı.

Satış Temsilcilerinin Yanlış Bilgilendirmeleri

Bayi ve zincir mağazalara üretici firmalar tarafından, yüksek ciro, yüksek kar marjı sunulan curved televizyonlarda satış temsilcileri en büyük yükü göğüsledi diyebiliriz. Kararsız kalan müşteriler, düz ekran ile curved arasındaki farkı öğrenmek için mağazalara akın etti. Teşhirlerde sergilenen curved cihazları inceledi. Eğer kavisli ekran televizyon alırsam ne kadar havalı gözükürüm hesapları yapıldı.

Tam satışa dönecek iken, satış temsilcileri ürünlerde olmayan özellikleri varmış gibi anlattı. En popüler satıcı yalanlarından biri, görüntü kaybı yaşamazsınız, yandan izlemesi daha kolay dendi.

Televizyon.Gen.TR sitemizdeki bir çok içerikte, üretici firmaların bilgilendirmelerinden alıntılar yaptığımız için içerik üretiminde, yanlış anlaşılmalara meal vermediği sürece kendi yorumumuzu rahatlıkla ilave edebiliyoruz. Ancak bu konu biraz farklı. Çünkü burada övme değil, sadece kişisel piyasa araştırmalarımız ve son tüketici yorumlarıyla, curved televizyonun neden piyasa da yer edinemediğine değiniyoruz. Sürçülisan ettiysek af ola.