Televizyon Duvara Monte Edilmeli mi?

Tamamen kişisel tercihlere göre değişiklik gösteren bir yanıt ile karşı karşıya kalacağımız konumuza hoş geldiniz. Televizyon duvara monte edilirse ne gibi avantaj ve dezavantajlar ile karşılaşacağımızı açıklayacağız. Ayrıca, duvar askı aparatının standartları nelerdir? Televizyonum için hangi duvar askı aparatını satın almalıyım? gibi sorularınızı da yanıtlayacağım.

Duvara asılan televizyonların avantajları nelerdir?

Televizyonun duvara monte edilmesiyle elde edilen bazı avantajlar vardır. Duvara asılan televizyonun avantajları aşağıda listelenmiştir.

  • Sarsıntı ve çarpma sorunlarında düşerek zarar görmez.
  • Şık görünüm sağlar.
  • İzleme mesafesini artırır.
  • TV ünitesi / Sehpa satın alınmasına gerek kalmaz.
  • Sehpa üzerinde yer kaplamaz ve kullanılabilir alan açar.

Hızlıca yukarıda belirtmiş olduğumuz başlıkları birkaç cümleyle açıklayalım. Böylece, bilgi ve anlam kargaşasından kurtulabiliriz.

Televizyonlarda sarsıntı ve çarpma problemleri

Günümüzün en korkutan başlıklarından biri, yakın geçmişte yaşadığımız onlarca depremdir. Yer sarsıntısından kaynaklı olarak evimizdeki bir çok eşya hareket eder. Sarsıntının şiddetine göre ise düşüp kırılma riskine de sahiptir. Televizyonunuzu duvara monte ederek, deprem gibi doğal afetlerde zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, yaşam alanımızdaki televizyonlara çarparak düşürme riskini de en aza indirmiş oluruz.

Tasarım avantajları, şık görünüm

Duvara asmaya uygun olmayan tüplü televizyonları bu konunun dışında bırakarak düşünmenizi rica ederim. Çünkü, bugünlerde neredeyse tüm evlerde ve iş yerlerinde eski tip tüplü televizyonlar kaldırıldı. Bu tüplü televizyonların yerini ise, çok daha ince LCD LED televizyonları kullanıyoruz. Eğer televizyonunuz duvara monte edilmeye uygun ise; şık tasarım yakalayabilirsiniz. Böylece tüm yaşam alanının kalitesini artırabilirsiniz.

İzleme mesafesini yükseltin.

TV izleme mesafesi ile ilgili konumuzu okumadıysanız, satıcılar ihtiyacınızdan daha büyük televizyon satın almanıza neden olabilir. Yeterli televizyon izleme mesafesine sahip değilseniz baş ağrısı ve göz yorgunluğuna sebep olur. Televizyonu duvara monte ederek yaklaşık 20cm ek uzaklığa sahip olabilirsiniz.

Sehpa veya TV ünitesi masrafından kurtulun

Eğer televizyonunuzu duvara monte edecekseniz, tv sehpası ve tv ünitesi almak zorunda kalmazsınız. Aslında duvara montaj yapılan televizyon için ek sehpa ihtiyacınız olabilir. Ancak uzunluğu ve tasarımı gibi belli kriterlere bağlı kalmazsınız. Sonuç olarak bu masraftan da kurtulabilirsiniz.

Sehpa üzerinde ek kullanım alanları

Televizyonunuzu duvara monte ederek kullanıyorsanız, sehpanızda bir çok yeriniz kalacaktır. Çeşitli biblolar ve fotoğraflarınızı sehpaya koyabilirsiniz.

Televizyonu duvara asmanın dezavantajları

Yukarıda belirttiğimiz avantajları olmasına rağmen, televizyonu duvara monte etmenin çeşitli dezavantajları da vardır. Şimdi sizlerle duvar askı aparatı kullanılarak asılan televizyonların dezavantajlarını listeleyelim.

  • Kablo bağlantıları sorunu,
  • Parlama, yansıma sorunu
  • Bakış açısı problemi

Dezavantajlar ile ilgili birkaç cümlelik açıklama yapalım.

Kablo bağlantıları sorunu

Duvara asılan ile asılmayan televizyonlar arasındaki farklardan biri kolay kablo tak-çıkart işlemidir. Yani televizyonu duvara asarsanız, kablo bağlantısı biraz problem çıkartabilir. Çünkü televizyon duvara asılırken duvar ile televizyon arasında birkaç cm mesafe kalacaktır. Bu alandan kablo takmak veya çıkartmak oldukça güç. Sonuç olarak sürekli kablo tak – çıkart işleriniz yok ise, bu dezavantaj sizi etkilemeyecektir.

Parlama, yansıma sorunu

Açıkçası bu sorunu bende yaşıyorum. Öyle ki, günün belirli saatlerinde güneş ışığı televizyonun belirli noktalarına ciddi anlamda yansıyor. Öncelikle şunu belirteyim ki hareketli duvar askı aparatı kullananlar bu sorun ile karşılaşmayacaktır. Çünkü istedikleri zaman televizyonun açısını değiştirebilirler. Böylece, yansıma – parlama sorunundan kurtulabilirsiniz. Sonuç olarak, televizyonu duvara monte etmezseniz birkaç santimlik hareket ile yansıma probleminden kurtulabilirsiniz.

Bakış açısı problemi

Parlama, yansıma probleminde olduğu gibi bakış açısı ile ilgili sorunu da bizzat yaşamaktayım. Dikdörtgen yapıda salon mutfak bir yaşam alanında televizyon izliyorum. Salondaki oturma düzenimiz ve izleme mesafemiz televizyonumuza uygun. Ancak, mutfakta iken televizyonun görüş açısı yeterli değil. Yine hareketli duvar askı aparatı kullananlar bu sorundan etkilenmiyor. Ancak televizyon sabit olduğu için bulunduğum alana doğru çeviremiyorum. Bu durum izleme zevkini de düşürebiliyor.