[Önemli] İnternetten Televizyon Satın Almak

Gelişen ticaret anlayışımız ile her şeyi internetten satın alır olduk. Bu konumuzda, internetten televizyon satın almak ile ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşacağız. İnternet sitelerinden televizyon satın alacakların kesinlikle bu konuyu sonuna kadar okumasını tavsiye ediyorum. Tüm yasal haklarınızı ve sorumluluklarınızı bu konuda bulabilirsiniz. Her zamanki gibi hemen aşağıya içindekiler kısayolunu bırakıyorum. Ama, tüm başlıkların içeriklerini tek tek okumanızı tekrar tavsiye ederim.

İnternetten televizyon satın alınır mı?

Evet, internetten televizyon satın alınır. Zira, internet sitelerindeki televizyon fiyatları zincir marketlerin fiyatlarından çok daha uyguna denk geliyor. İnternetten satışa sunulan diğer birçok ürün gibi, internetten televizyon satın almak maddi olarak elinizi güçlendirecektir.

İnternetten Televizyon Satın Almak ile ilgili bilinmesi gerekenler

İnternet sitesinden televizyon satın alacak kişilerin bilmesi gereken tüm başlıkları bu konu içerisinde listeledik. Televizyon sipariş tarihinden itibaren, montaj aşamasına kadar yaşanılan tüm sıkıntılara örnekler vermeye çalıştık. Başlıklar internette en çok yapılan sorgulamalar odaklı düzenlenmiştir.

Mağazadan satış ile internetten satış arasında çeşitli maliyet farklılıkları bulunur. Üstüne, pazaryeri firmaları tarafından reklam amacıyla verilen komisyon destekleri fiyatları daha da aşağıya indirir ve fark artar. Bu uygulama tüm pazaryeri siteleri için geçerlidir.

Sıklıkla karşılaşılan internetten televizyon alma problemlerini ayrı bir konuda paylaştık. Bu konumuzu da kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Hangi sitelerden televizyon satın alınır?

İnternetten alışveriş süreçleri tamamen güvene bağlıdır. Alışveriş yapmadan önce, sitenin hakkımızda ve iletişim sayfalarını kontrol edin. Bu sayfalar boş ise veya tatmin edici dolulukta değilse, bir kez daha düşünmelisiniz.

Ayrıca pazaryeri sitelerini tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise; Hepsiburada, Trendyol, N11, Çiçeksepeti, Pazarama, Amazon pazaryeri sitelerinden bahsedebiliriz.

Yapılan ödeme ile tedarikçi firmaların ürünü kargoya teslim etmesi için geri sayım sayaçları devreye girer. Taahhüt edilen süre içerisinde ürünü kargoya teslim etmeleri gerekir.

Öncelikli tavsiyemiz ise, yaşadığınız şehirde hizmet veren marka bayisi firmaların kendi sitelerini kontrol etmenizdir. Örneğin şehrinizde; A marka bayisi olan B isimli bir firma var. Mağazayı ziyaret ettiniz fiyatlar internetten yüksek, hemen firmanın e-ticaret sitesi olup olmadığı kontrol edin. Genelde aynı firma internette ucuza satış yaparken, mağazada daha yüksek fiyatlara satış gerçekleştirmektedir. (Maalesef, bunu bizde yapıyoruz.)

alışveriş sepeti, televizyon, televizyon satın alan insanlar, internetten televizyon satın almak

İnternetten alınan televizyon kaç günde adresime ulaşır?

Çeşitli pazaryeri sitelerinde televizyon satışı gerçekleştiren biri olarak en sık karşılaştığımız sorulardan biri bu diyebilirim. Çünkü, her konuda olduğu gibi yine halkımız son dakika siparişlerinden vazgeçemiyor. Ya da bu yalana sığınarak ürünün adresine daha hızlı sevk edileceğini düşünüyor. Ama bu çabalarınız ürünün adresinize daha hızlı teslim edilmesi için yeterli değildir. Zira, taşıma süreci kargo / lojistik firmaları tarafından yapılmaktadır.

İnternetten televizyon satın alan kişilerin siparişleri bulundukları konuma göre farklı zaman aralığında sevk edilmektedir. Bulunduğunuz şehrin, şehir merkezine olan uzaklığı en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca, tedarikçi firmanın hangi kargo / lojistik firma ile çalıştığı da belirleyici etkenler arasında yer alır.

Ortalama bilgi vermek gerekir ise tüm müşterilerin 5 iş gününü gözden çıkartması tavsiye edilir. Örneğin, firmamız İzmir şehrinde fiziki mağazalar ile de hizmet veriyor. İzmir şehir merkezindeki ilçelere aynı gün teslim edilen siparişlerimiz var. Ancak; Beydağ, Kınık, Çeşme, Karaburun, Dikili gibi ilçelere haftanın belirli günleri kendi aracımız ile teslimat yapıyoruz. Bu durumda 1 ile 5 iş günü arasında beklemeniz mümkün.

İnternetten televizyon siparişi veren diğer müşterilerimiz için örneklerimiz şu şekildedir.

  • Trendyol’dan Manisa merkeze teslimat : 5 – 6 iş günü
  • Hepsiburada’dan Manisa merkeze teslimat : 1 – 2 iş günü

Bunun sebebi Trendyol ile Hepsiburada arasındaki lojistik firması farklılıklarıdır. Trendyol siparişleri Ceva Lojistik firması ile kargolanmaktadır. Ceva Lojistik İzmir şubesinin adresten ürün alım süresi 3 iş gününe kadar uzadığından ve Manisa’ya teslimatı yine İzmir şubesinin gün aşırı yapmasından dolayı taşıma süreci 6 iş günü süren siparişler ile karşılaşabiliyoruz. Hepsiburada siparişlerinde ise, Hepsijet XL firması ile 1 iş günü (bazı saatler içerisinde aynı gün) içerisinde kargoya teslimat yapılıyor. Hepsijet XL tarafından Manisa merkeze teslimat süresi de +1 iş günü olmak üzere maksimum 2 günde ürün müşteriye ulaşabiliyor.

Ürün Fiyatını Araştırın

İnternetten satın alınacak olan televizyonlar, üretici firma garantisinde ve sıfır / kapalı kutu olduğu sürece birebir aynıdır. Kimden satın aldığınızın pekte bir önemi kalmayacaktır. Yani ürün ile ilgili bir fark bulunmayacaktır. Bu sebeple en uygun fiyata satış yapan firmayı araştırın.

Basite kaçarak, fiyat kıyaslama sitelerindeki verilere güvenmeyin! Her pazaryeri sitesini tek tek açarak arama alanında ürün kodunu yazmayı ihmal etmeyin. Çünkü, fiyat kıyaslama sitelerinde her an güncel fiyatlar olmayabilir.

Kargodan Ürünü Teslim Almak

Yukarıda ele aldığımız tüm başlıklar bir kenara alınabilir. Ancak kargodan ürün teslim almak oldukça dikkat edilmesi gereken durumdur. Ürün taşıma esnasında hasarlandıysa veya tedarikçi firma hasarlı ürün gönderdi ise sizi kurtaracak tek adım ürünü kargodan teslim alma sürecidir.

Adresinize ulaşmış olan ürünü teslim alırken dikkatli olun ve aşağıdaki tüm adımları titizlikle takip edin.

1-) Soğuk kanlı olun
Kargo görevlisinin aceleci tavrına ayak uydurmaya çalışmayın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

2-) Ürünün ambalajını kontrol edin.
Ürünün ambalajında herhangi bir hasar olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Vuruk, yırtık, çizik, delik var ise ürünü teslim almayın.

3-) Tutanak talep edin.
Eğer ürünü iade etmek istemiyorsanız kuryenin hasar tespit tutanağı tutmasını talep edin.

4-) Tutanağa kurye bilgilerinin girilmesini isteyin.
Kuryenin ad soyad imzasını almak ile yetinmeyin. Ekstra olarak araç plakasının da hasar tespit tutanağına yazılması talebinde bulunun.

5-) Ürünün ambalajını açmayın!
Tahmin edilenin aksine, televizyon gibi elektronik ürünlerde kuryenin veya müşterinin ürün ambalajını açma yetkisi bulunmamaktadır. Ürün ambalajı sadece yetkili servis tarafından açılabilir. Kuryeyle veya yalnız başınıza ürün ambalajını açmayın.

İnternetten televizyon satın aldım ama ürün kırık ne yapmalıyım?

Ürünü kargodan teslim alırken gerekli adımları takip ettiyseniz, endişe etmenize gerek yok. Çünkü, ürün ambalajında bir hasar olmadığını teyit ettiniz ve ürünü yetkili servis kutusundan çıkarttı. Televizyonun hasarı ile ilgili yetkili servisin tutanağı yeterli olacaktır. Yetkili servisten ürün değişimini kimin yapması gerektiğine dair bilgi talep edin.

Yetkili servis yüksek ihtimal ile, merkezden değişim onayına ilişkin bilgi bekleyeceğini belirtir. Bu süreç 5 iş gününü bulabilir. Kesinlikle aceleci tavır sergilemeyin. Ürünün ve ambalajın daha fazla hasar görme riskine girmeyin. Eğer değişim onayı gelir ise, ürün yetkili servis tarafından adresinizden teslim alınacaktır. Yeni ürünü kimin göndereceği bilgisi ise yine yetkili servis tarafından bildirilecektir.

Dikkat ! Yetkili servislerin tutanağına atacağınız imza oldukça önemlidir. Unutmayın ki, ürünü kargodan siz teslim aldınız ve eğer hasar tespit tutanağı tutulmadan ürünü teslim aldıysanız, ürün ambalajı hasarsız anlamını taşımış olacaktır. Yetkili servis tutanağında; ürünü ambalajından yetkili servis çıkardı. Ürün hasarlıdır. Müşteri değişim talep eder ibareleri görmeniz yeterli değil. Kutu durumunda, hasarsız olduğu yazıyor olmalı. Eğer, yetkili servis formunda koli hasarlı ve ürün hasarlı kutucukları dolu ise ve size göre koli hasarlı değilse, kesinlikle yetkili servis formuna imza atmayın!!!

İthalatçı Garantili Ürünlerin Risklerini Öğrenin

İthalatçı garantili ürünler ile ilgili daha önce bir konu oluşturmuştuk. Bu sebeple, detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki konumuzu ziyaret etmenizi rica ederim.