Görüntü Yenileme Sayısı Yani Hertz Nedir?

Televizyonlarda Görüntü Yenileme Sıklığı Oranı

Televizyonlardaki yenileme hızı, herhangi bir TV’nin saniyede gösterebileceği kare sayısını ifade eder. Hertz nedir sorusunun cevabı ise şöyle verebiliriz. Televizyonda görüntü yenileme sıklığı, bir frekans birimi olan ‘‘Hertz (Hz)’’ cinsinden ölçülmektedir. Bir video kasetine kayıt yapıldığı esnada çekilen kare sayısını kaynak alarak ortaya çıkan yenileme hızı, saniyede 30 defayı esas almaktadır. Filmlerin saniyede 24 kare ile çekildiği bilinen bir gerçek olduğu için; söz konusu bu filmler üzerine çekilmiş herhangi bir yapımın TV’de yayınlanabilmesi için de video forma dönüştürülmesi gerekiyor.

Özellikle modern çağımızda teknolojinin de oldukça hızlı ve önlenemez bir şekilde gelişim göstermesi ile değer kazanan görüntü yenileme sıklığı, ekranda gözüken yapaylıklar ve hatalar için de önemli bir parametredir. Akıllı televizyonlardaki yenileme hızının artışı, herhangi bir yapımı izlerken daha kusursuz bir görüntü, daha doğru renk ve kontrast almanıza da olanak tanıyacaktır.

Görüntü Yenileme Sıklığına Göre Akıllı Televizyon Seçimi

Genel olarak görüntü yenilmeme sıklığı oranı, akıllı televizyon seçiminde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada da televizyonlarda; özellikle ekran büyüdükçe, yenileme sıklığının da artmasının gerektiği unutulmamalıdır. LED TV’ler için 10 ila 200 Hertz bandı idealdir. Örnek olarak; 152 ekran veya diğer bir ifade ile 60 inçlik televizyonlar için 100 Hertz yetersiz gelirken; 81 ekran veya 32 inçlik bir TV için oldukça yeterli olacaktır. Büyük ekranlardaki yüksek yenileme hızı, size çok daha kusursuz ve pürüzsüz bir seyir keyfi sunacaktır.

Panel Hertz i nedir? Yazılımsal Hertz nedir?

Ekran yenileme hızı ile ilgili 2010’lu yılların başında, markalar bir çeşit yarışa girdi. Aslında panel hertzi 50 olan televizyonlar yazılımsal olarak desteklenmiştir. Böylece, 50 hertz paneller 600 hertz e kadar destek verebildiler. 2015’li yıllarda ise bu rakam 1800 hertz e kadar çıkartıldı. Ama panel hertzi oldukça düşüktü. En iyi cihazlarda 200 hertz panel kullanılıyordu. Örneğin: LG 98UB980V yani 98″ boyutundaki bir televizyondan bahsediyoruz. Yazılımsal olarak 1300hz. Panel olarak 200hz kullanıyordu.