Ekran Yanma Sorunu Nedir, Nasıl Engellenir?

Televizyon veya monitörlerde ekran yanma sorunu olarak tabir edilen durum çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Öyle ki, televizyonunuzdan hiçbir görüntüyü anlayamayacağınız şekilde sorunlar yaşanır.

Ekran yanma hasarı, görsel cihazın sürekli aynı görüntüyü yayınlamasından kaynaklı olarak gerçekleşir. Hareketsiz bir metin veya fotoğrafın sürekli olarak, günlerce aynı görüntüye maruz kalması ekran yanığı sorunun birinci sebebidir.

Ekran yanma hasarı örneğidir.

LCD, LED, OLED, QLED ve plazma ekranlarda yanma sorunu neden gerçekleşir, önüne nasıl geçilir? 

Yeni nesil cihazlarda ekran tazeleme özelliği getirilmiştir. Yanma sorununa karşı arkaplanda çalışan bir hizmet sunulmuştur. Cihaz kullanıcıya fark ettirmeden ekran tazeleme işlemi gerçekleştirir. Böylece, yanma sorununa karşı bir işlem yapılmış olur.

LG OLED TV ekran yanma problemi oldukça popülerdir. Görüntü kalitesini

Plazma Ekranlar Neden Yanar?

Plazma ekranlar, fosfor bozulması denen, CRT ekranlarda da bulunan bir sorunla karşı karşıyadır. Genellikle, Plazma ekranda yanma, aynı görüntünün uzun süre ekranda kalmasıyla gerçekleşir. Fosforun yoğunluğunu kaybetmesi ve sadece devamlı gösterdiği ışığı göstermesiyle yanma gerçekleşir.

LCD ve LED’lerde Yanma Olur mu?

Yanma sorunu LCD ve LED ekranlarda da yaşanır ancak kalıcı bir hasara dönüşmesi, plazma ekranlara göre daha uzun zaman alacaktır. LCD ve LED ekranlarda görüntünün “takılması” gibi ayrı bir sorun daha yaşanır. Bu, genellikle geçicidir ve kalıcı hale gelmez.

Örneğin bir resim birkaç saat boyunca ekranınızda kaldığında ve ardından oyuna girdiğinizde, bu resmin bir gölgesinin ekranda kaldığına şahit olabilirsiniz. Bu izler bir süre ekranda kalacak ancak ekrandaki görüntüler hareket ettikçe ortadan kalkacaktır.

LED ve OLED ekranlarda kalıcı olan yanmalar da meydana gelir. Ekranda tek bir resim, sabit olarak gösterildiğinde, pikseller daha çabuk eskiyecektir. Piksel öldüğünde onu geri getirmenin yolu yoktur.

LED, OLED ve QLED ekranlar normal kullanım sırasında yanma sorunuyla karşılaşmayacaktır. Ancak ekranınızda bütün gün aynı görüntüyü bırakıyorsanız, ekran yanması sorunu yaşama ihtimaliniz var.

Ekran türü hangisi olursa olsun, özellikle haber kanallarının (ekrandaki haber şeritleri vb. nedeniyle) yanma sorununa yol açabildiğini söyleyelim.

LCD ve Plazma Ekranlarda Yanma Sorununu Onarma

Ekran yanma sorununu onarmanın en iyi yolu, en başından tedbirli davranıp bu sorunu engellemek. Örneğin PC’nizin başından 15 dakikadan uzun süreyle kalkmayı düşünüyorsanız şunları deneyin. Monitörünüzü kapatabilirsiniz. Veya Windows güç ayarlarından monitörü otomatik olarak kapatması için ayarlamanız yeterli olur.

LCD ekranınızda yanma oluştuysa, buradaki gibi bir görüntüyü 12-24 saat açık bırakmayı deneyebilirsiniz. (YouTube logosunu ekranınıza kazımak istemiyorsanız, elbette tam ekran olarak). Sürekli olarak hareket eden beyaz ve siyah, ekranınızdaki hayalet görüntüyü yok etmekte işe yarayabilir. Bazı TV’lerde aynı işlevi gören bir işlevin bulunduğunu söyleyelim. Ancak bunların her zaman sorunu çözmeyebileceğini unutmayın.

Bazı TV ve monitörlerde piksel yanmasını engellemeye yönelik Pixel-Shift işlevi bulunuyor. Piksel kullanımını çeşitlendiren bu işlev yanmış pikselleri onarmasa da, gölgelerin oluşmasının önüne geçebiliyor.

LCD TV, LED TV, Plazma TV gibi bir çok televizyon modeli bulabiliriz. Gelişen teknoloji ile bu modellerin görüntü kalitesi, piksel sayıları ve renk skalası da oldukça gelişmektedir. Her bütçe ve zevke göre bir televizyon modeli bulmak artık gerçekten kolay bir hale geldi. Televizyon satın aldıktan sonra hangi marka olursa olsun. kurulum için mutlaka o markanın kendi TV servisini çağırmanızı öneririz. Kendiniz yaptığınız kurulumlar kulağa çabuk ve kolay gelse de, televizyonunuzun garantisini kaybetmenize neden olur. Ayrıca TV servisleri ilk kurulumu yaparken televizyonunuzda ölü piksel olup olmadığına da bakmaktadırlar. Bu sayede üretimden kaynaklı veya taşıma halindeyken televizyonunuz hasar gördüyse tespiti yapılır ve TV servisi tarafından televizyonunuz değiştirilebilir.

Popüler Arızalar

En çok karşılaşılan televizyon arızalarından biri, televizyonu kapattıktan sonra tekrar açamama arızasıdır. Televizyonunuz fazla ısınıyorsa bu da bir arıza olduğunu gösterir. Televizyonun geç açılması, her hangi bir görüntü alamamak, görüntü gelmesi fakat sesin çıkmaması, televizyonun düşmesi ve ekranın zedelenmesi, pikselleri ölmesi, TV ekranınızda yatay çizgiler oluşması ve ekranın köşelerinde renk kayıpları olması gibi bir çok TV arızası ile karşılaşılabilir. Bu tarz arızalar ile karşılaştığınızda en kısa zamanda bir TV. tamircisi veya markanızın kendi TV servisini çağırmanızı öneririz. En kısa zamanda yapılan müdahale ile televizyonunuzu kurtarabilirsiniz.

Ayrıca, televizyonum açılmıyor. Yeni televizyon mu almalıyım? Yoksa yetkili servis mi çağırmalıyım? Öncelikle sakin olun ve sizler için hazırladığımız rehber konumuzu inceleyin. Bazen, bazı sorunlar için yetkili servis ihtiyacı olmaz.